Öt fiatal tehetség/formáció elindulását segíti a nemzetközi karrier felé vezető úton a KLASSZ Tehetségek program. A fiatal, tehetséges zenészek számára kiírt támogatási programot negyedik alkalommal hirdette meg a Hungarofest és a NEFMI.
KIK AZOK A KLASSZ TEHETSÉGEK?
A 2009 óta évente meghirdetett program hosszú távú célja, hogy a fiatal művészek támogatásával felpezsdítsük a hazai zenei életet és „hangot adjunk” hazai és nemzetközi fórumokon az ifjú magyar tehetségeknek. Idén négy művész és egy rézfúvós kvintet elindulását segíti a nemzetközi karrier felé vezető úton a KLASSZ Tehetségek program, amelyet idén negyedik alkalommal hirdetett meg a Hungarofest és a Nemzeti Erőforrás Minisztérium.
MIBEN NYÚJT SEGÍTSÉGET A KLASSZ TEHETSÉGEK PROGRAM?
A kiemelkedő tehetségű, diplomás zenészeket neves szakmai grémium választotta ki. A támogatás részeként 2012. április 13-án 19.00 órakor közös gálakoncerten mutatkozhatnak be a Millenáris Teátrumban, továbbá minden Klassz Tehetségről kiadvány is készül (magyar és angol nyelven CD melléklettel). A bemutatkozó anyag jelentős segítséget nyújt a karrierjük kezdetén álló ifjú művészeknek, hogy minél szélesebb körben megismerjék őket, bemutatkozási lehetőséget kapjanak nemzetközi porondon is.
A program hosszú távú célja, hogy azokat a fiatalokat támogassa, akik a nemzetközi élvonalban is megállják a helyüket, és tehetségükkel, szorgalmukkal, valamint kitartásukkal hozzájárulnak ahhoz, hogy a magyar klasszikus zene még több lelkes rajongót szerezzen itthon és külföldön egyaránt.
A tehetségeket válogató szakmai grémium tagjai minden évben a hazai klasszikus zenei élet kiválóságai, elnöke dr. Batta András a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora.
A 2012. év támogatottjai: ifj. Balázs János (zongora), P. Szabó Dániel (cimbalom), Baráth Emőke (ének), Szegedi Csaba (ének), és az In Medias Brass (rézfúvós együttes)
A KLASSZ Tehetségek program szakmai együttműködő partnere a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem. A KLASSZ Tehetségek gálakoncerte jegyek válthatók a Millenáris pénztárában.
Teljes árú jegy: 1200 Ft, diák és nyugdíjasjegy: 600 Ft.
-----------------------------
A 2012. év támogatottjai:
ifj. Balázs János (zongora)
Több kritikus és művész állítása szerint ifj. Balázs János a mai fiatal generáció egyik legjelentősebb és sokoldalúbb művésze. A zongoraművész hat nemzetközi verseny nyert meg és koncertezett Európa szerte például Párizsban, Rómában, Londonban, Berlinben, Stuttgartban, Brüsszelben, Zágrábban, Bécsben, többször turnézott Japánban, és az USA-ban többek között New Yorkban, Washingtonban, Chicagóban, és Aspenben. Repertoárja felöleli a barokk zenétől a romantikán át a kortárs zeneirodalmat.
Fellépett a Pannon Filharmonikusokkal, a Magyar Rádió, a Szegedi, a Zágrábi, a Kairói, a Brüsszeli, és a Nagoyai Szimfonikus Zenekarral. Három Liszt és egy Chopin CD-t készített Budapesten, Tokióban, illetve Londonban. 2010-ben egy turné keretében 16 hangversenyen eljátszotta Chopin összes zongoraművét, amiért 2011-ben a Lengyel Köztársaság kitüntetette. 2011-ben hazánk egyik legnagyobb elismerését a Junior Prima Primissima díjat vehette át.
P. Szabó Dániel (cimbalom)
P. Szabó Dániel cimbalomművész, a Népművészet Ifjú Mestere. 1982-ben született Székesfehérváron. Zenei tanulmányait szülővárosában kezdte, majd a váci zenekonzervatórium elvégzése után felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem népzenei tanszakának népi cimbalom kurzusára. Jelenleg az egyetem tanári szakos hallgatója, tanára Balogh Kálmán.
A '90-es évek közepétől a táncházmozgalom keresett cimbalmosa, számos népzenei album közreműködője. 1996-ban az I. Országos Népzenei Versenyen kiemelt nívó díjban részesült, majd 1999-ben ezen a versenyen ismét nívó díjat kapott. Gyakori kísérője Berecz András (ének- és mesemondó) koncertjeinek, tagja továbbá a Szeret zenekarnak.
2004 és 2011 között koncertkörútakon vett részt, Kanadában és az Egyesült Államokban a Gázsa Zenekarral, illetve a Budapest Táncegyüttessel, Japánban a Honvéd Táncszínházzal, Törökországban Lakatos Róbert és a RÉV zenekar társaságában.
2006-ban az ETNOFON által kiírt "Bornépek Dalai" versenyen III. helyezést ért el.
2007-ben jelent meg első önálló lemeze "EGETVERŐ" címmel, 2009-ben pedig Bágyi Balázs jazzdob-előadóművésszel közösen készített lemezük "DUOLA" címmel.
2010-ben fellépett Shanghai-ban a Magyar Napok zenei programjaiban, 2011-ben Svájcban az Újévi koncerten, Kína Hunan tartomány Zhangjiajie városában a Nemzetközi Népzenei Hét keretében a HEGEDŐS zenekarral, valamint Koppenhágában az Újévi koncerten a Dán Királyi Szimfonikus Zenekar vendégszólistájaként.
Legfőbb célja, hogy megtalálja hangszere, a cimbalom helyét a mai zenekultúrában, megismerje lehetőségeit a különböző zenei stílusokban, ezenkívül igényesen szólaltassa meg és népszerűsítse a Kárpát-medence zenei hagyományát.
Baráth Emőke (ének)
Baráth Emőke tanulmányait zongora, cselló és hárfa szakon kezdte. 2007-ben felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem ének szakára, Pászthy Júlia osztályába. A 2011/12-es tanévben a Luigi Cherubini Konzervatórium hallgatója (tanára Leonardo De Lisi). 2005-ben és 2006-ban országos versenyek első helyezettje volt, majd 2009-ben 3. díjat nyert a 44. Nemzetközi Antonín Dvořák Énekversenyen Karlovy Varyban. Részt vett Marton Éva, Polgár László, Sass Sylvia, Nancy Argenta, Kolonits Klára, Barbara Bonney, Kiri Te Kanawa, Masaaki Suzuki, Rados Ferenc, Alfred Brendel mesterkurzusain. 2009-ben és 2010-ben Gmundenben (Ausztria) és Bostonban (USA) barokk mesterkurzusokon vett részt. Közreműködött már a Savaria Barokk Zenekar, az Orfeo Zenekar és a Budapesti Kamaraopera produkcióiban is. 2011-ben a Verbier Festival Academy Cosí fan tutte előadásában Fiordiligi szerepét énekelte, a kurzus végén pedig elnyerte a Fesztivál Nagydíját. Ugyanebben az évben az innsbrucki Pietro Antonio Cesti Barokk Opera versenyen I. helyezést és Közönségdíjat nyert, ennek köszönhetően 2012 nyarán Monteverdi: Poppea megkoronázása c. operájának címszereplőjeként hallhatjuk az Innsbruck-i Régizenei Fesztiválon. A Magyar Állami Operaházban 2012-ben mutatkozott be W.A.Mozart: Figaro házassága Barbarinájaként. Rendszeresen énekel templomokban, mint egyházi művek tolmácsolója, fellép fesztiválokon itthon és külföldön (Soproni Régizenei Fesztivál, Zempléni Fesztivál, Verbier Festival, New Year Music Festival, Gstaad - Svájc) és különböző koncerttermekben, színházakban (Tschaikovsky Concert Hall-Moscow, Theater an der Wien, Theatre des Champs Elysées, Nikolaisaal-Potsdam, Brandenburger Theater). 2011-ben Junior Prima-díjban részesült.
1981. december 1-jén született Sajószentpéteren. A gimnázium elvégzése után a budapesti Bartók Béla Konzervatórium magánének szakára felvételizett, Fekete Mária tanszékvezető tanárnőhöz. 2003-tól a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem énekművész – énektanár szakán folytatta tanulmányait, ahol Sólyom-Nagy Sándor Kossuth-díjas művész volt a mestere.
Három év elteltével felvételt nyert az egyetem operaénekes – magánének tanár szakára, ahol Kovalik Balázs rendezőtől, Oberfrank Péter, Pál Tamás és Medveczky Ádám karmesterektől tanulhatta meg a szakma fortélyait.
2004-ben a Simándy József Országos Énekversenyen 2. helyezést ért el.
2005-ben a Fringe Fesztiválon, a Fesztivál Legígéretesebb Hangja Díjat vehette át.
2008-ban a diplomavizsgáján a Kiscelli Romtemplomban Offenbach: Hoffmann meséi című operájának húzott változatában Miracle és Dappertutto szerepét énekelte.
2008. augusztus 21-étől a Magyar Állami Operaház ösztöndíjasaként folytatta munkáját. Rossini: A Sevillai borbély című operájának premierjén már a címszerepében mutatkozott be, majd egy újabb bemutatón, Haydn: Orfeusz és Eurüdiké című operájának Kreon szerepében is színpadra lépett Rost Andrea partnereként, Fischer Ádám vezényletével.
2008-ban a VI. Országos és Első Nemzetközi Simándy József Énekversenyen 2. helyezést ért el.
2009-ben BBC Cardiff Singer of the World Competition vett részt.
2010 januárjában Mozart: A varázsfuvola című operájában Papageno szerepét alakította, majd szeptembertől, az ösztöndíj lejárta után az Operaház magánénekeseként folytatja pályafutását. Ugyan ebben az évben a Shalyapin International Competition negyedik helyen végzett.
2011-ben pedig Junior Prima Díjban részesült.
In Medias Brass (rézfúvós együttes)
Az In Medias Brass 2010 januárjában alakult, tagjai a Zeneakadémián szereztek művész diplomát. Az együttes – kevesebb, mint két év alatt – öt rangos, nemzetközi zenei díjat nyert. 2010 augusztusában, első közös sikerüket a Dél-Koreában megrendezett, 6. Jeju Nemzetközi Rézfúvós Versenyen érték el, melyen a kamarazenei első díj mellett megnyertek minden olyan szólóhangszeres kategóriát, amelyben elindultak (kürt, harsona, tuba).
Az elmúlt két év alatt számos koncertet adtak Magyarországon, Svájcban, Németországban, és Olaszországban. 2011 novemberében a rövid időn belül elért komoly nemzetközi sikerek elismeréseként megkapták a Junior Prima díjat.
Az együttes tagjai: Kresz Richárd és Nagy Antal Endre – trombita, Benyus János – kürt, Stürzenbaum Róbert – harsona és ifj. Bazsinka József – tuba.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése