Ezt az oldalt azzal a szándékkal hoztam létre, hogy bemutassam azokat a művészeket, akik bár cigányzenész családból nőttek ki, de nem gyakorolják a klasszikus értelemben vett cigányzenét, hanem más-más irányzatot képviselnek.
2015. november 6., péntek
2015. november 1., vasárnap
2015. augusztus 29., szombat
HEGEDŰ(S)TÖRTÉNET
Nyári László, aki májusban kapja meg hegedűművészi diplomáját, igazi versenydíj-halmozó. Szólóban is gyűjti a helyezéseket, de ami egészen különleges: az utóbbi három év minden Országos Dohnányi Kamarazene Versenyén ő nyerte el kamaratársaival a Kiemelt Nagydíjat, kétszer a Nyári Vonósnégyessel, idén márciusban pedig a zongorista Váradi Lászlóval.
Ahogy visszaemlékszik, három-négy évesen már elbűvölte, amikor hegedűtanár édesapja otthon gyakorolt. Mindenképpen utánozni akarta, és ha megengedték, kézbe is vette a hangszert. Annyira szeretett volna játszani rajta, hogy hatévesen kapott egy kicsi, negyedes gyerekhegedűt. Édesapja tanítgatni kezdte az alapokra, a vonótartásra, és az otthoni „órák” és közös zenehallgatások akkor sem szűntek meg, amikor Laci már zeneiskolában tanult Szászné Réger Juditnál.
-Több lemez volt otthon, amit nagyon gyakran meghallgattam – meséli –, az egyiken David Ojsztrah játszotta Brahms D-dúr Hegedűversenyét, a másikon Itzhak Perlman Mendelssohn e-moll Koncertjét. Apukámnak voltak régi videó felvételei, ezeken rengeteg jó hegedűst láttam, de aki közülük a legjobban megfogott, az Jascha Heifetz volt. Lenyűgözött a technikai fölényessége, a hang tisztasága és szépsége.
Tizenegy évesen ment először versenyre, ráadásul rögtön nemzetközire. Szlovákiába édesanyja, és tanárnője is elkísérte, nem mérte még fel a versenyek tétjét, egyszerűen jól érezte magát. Innen a második helyezést sikerült elhoznia, egy évvel később pedig megnyerte itthon az Országos Koncz János Hegedűversenyt. Ezt követően hallgatta meg Kovács Dénes, és az ő ösztönzésére felvételizett a Zeneakadémia Rendkívüli Tehetségek Osztályába.
-Tizenkét évesen, a sikeres felvételi után Kertész István hegedűművész lett a tanárom – idézi fel ezt az időszakot – és attól kezdve még komolyabban vettem mindent. Hihetetlen érzés volt a Zeneakadémiára járni, bemenni abba az épületbe, egészen más atmoszférája volt, mint a zeneiskolának. Akkor tisztázódott bennem, hogy zeneakadémista vagyok, és most már tényleg nagyon szeretném ezt csinálni. Persze azt, hogy ez lesz a hivatásom, már ötévesen is éreztem. Nem is volt szó soha másról. Ez mindjárt úgy indult számomra is, és a család számára is, hogy hegedűsnek kell lennem. Nem a szüleim erőltették, ők „csak” támogattak. Én szerettem volna ezt továbbvinni.
Megint jöttek az erőpróbák, az első díj itthon, a Zathureczky Ede Országos Hegedűversenyen, és a második díj a lengyelországi Teleman Nemzetközi Versenyen, ahol még a Teleman-Különdíjat is elnyerte. Érettségi után folytatódtak az immár felsőfokú tanulmányok a Zeneakadémián, Laci tanára Szenthelyi Miklós hegedűművész lett. Másodévben, amikor kötelező tárgy lett a vonósnégyes, néhány barátjával együtt Devich Jánoshoz kezdett órára járni. Jól ment a kvartettezés, gyorsan tanultak. 2011-ben jelentkeztek a Dohnányi KamarazeneVersenyre, ahonnan elhozták a Kiemelt Nagydíjat. Attól kezdve a Nyári Kvartett még komolyabban vette a munkát, és a siker a következő évben is megismétlődött ugyanott, egy újabb Nagydíjjal. Néhány héttel később a Liszt Akadémia képviseletében elutazhattak Japánba, a Kyoto-i Nemzetközi Zenei Fesztiválra, ahová a világ legkitűnőbb zeneakadémiái küldtek ki növendékeket.
-Mozart G-dúr vonósnégyesét játszottuk, hatalmas sikerünk volt – meséli –, és a bécsi zeneakadémia diákjaival is adtunk közös kamaraestet. A záró koncerten az összes résztvevő egy nagy zenekarrá alakult, és engem az a megtiszteltetés ért, hogy én lehettem a zenekar koncertmestere. Két-három ezer ember ült a nézőtéren, úgyhogy ez óriási élmény volt nekünk. Játék közben nagyon figyelünk egymásra, ezért a vonósnégyesezés különösen nehéz. Nagyon sokat próbálunk, mert a négy embernek szinte együtt kell lélegeznie. Mindenképp szeretném folytatni a kamarazenélést később is, a szólista pálya mellett. Ezen is voltak már óriási élményeim, 2007-ben például felkért Szenthelyi tanár úr, hogy játsszam el a Csajkovszkij Hegedűversenyt a Zeneakadémia Nagytermében. Az pedig még nagyobb élmény volt, hogy a tanárom, akire felnézek, maga vezényelte a koncertet! Később, egy alkalommal Vivaldi műveket játszhattam Szenthelyi tanár úrral, mégpedig a születésnapi hangversenyén, a Művészetek Palotája Nagytermében. Ott is fantasztikus érzés volt kimenni a színpadra hegedülni.
A szólista pálya és a vonósnégyes mellett, a kamarazenét más felállásban is próbálgatja Devich Sándor óráin. A zongorista Váradi Lászlóval ugyanis hosszú távra terveznek, de van egy másik érdekes formáció is: Farkas Mirával hárfa-hegedű duót alapítottak, és már túl is vannak néhány sikeres fellépésen. Elképzelések, álmok tehát vannak bőven, Laci pedig fokozatosan valóra váltja ezeket.
Bokor Gabriella
2015. június 21., vasárnap
2015. április 2., csütörtök
2015. március 17., kedd
Bemutatták Mága Zoltán műsorát Amerikában
Kedves Olvasóink! a rövid ismertető az alábbi linkre kattintva tekinthető meg.
http://www.hirado.hu/videok/?video=376685
2015. március 7., szombat
2015. március 4., szerda
2015. január 4., vasárnap
Mága Zoltán világszínpaddá varázsolta az Arénát a VII. Budapesti Újévi Koncerten
Öt kontinens sztárvendégeivel adott káprázatos koncertet a hegedűvirtuóz
Öt kontinens világhírű előadóművészeivel egy grandiózus show-műsor keretében kápráztatta el a Papp László Sportaréna közönségét Mága Zoltán hegedűművész január 1-jén. A VII. Budapesti Újévi Koncert színpadán köszönthettük korunk egyik legnagyobb hegedűművészét, Zakhar Bront, aki szerint Mága Zoltánt virtuóz technikája és egyéni előadásmódja a legnagyobbak közé emeli. Fellépett lírai tenor szerepek világhírű előadója Saimir Pirgut, és Valentina Nafornita nemzetközi hírű szoprán is. Amerikából érkezett Ann Malcolm dzsesszdíva, igazi kuriózum volt a koreai csellista Oh Ahmi produkciója. Ausztrália képviseletében Siobhan Stagg lírai koloratúrszoprán, Afrikából pedig a Chalaban, az afro-arab zene első számú európai képviselője lépett színpadra. A Kárpát-medence legnagyobb újévi koncertjén immár hetedik alkalommal koccintott egyszerre 13 ezer ember. Az Arénában egy gombostűt nem lehetett elejteni, a rendezvényre az összes engedélyezett pótszéket is fel kellett állítani.
„Öt kontinens világhírű művészeivel világszínpaddá alakítottam az Arénát, mert eddigi leggrandiózusabb koncertemmel szerettem volna meglepni közönségemet, hogy így fejezzem ki köszönetemet azért, hogy idén pályafutásom harmincadik évfordulóját ünnepelhetem. Évről évre egyre letisztultabb műsorral készülünk, egyre inkább a klasszikus irányt erősítjük, az igényes zenét pedig a közönség is egyre értőbben és lelkesebben fogja.” – fogalmazott Mága Zoltán hegedűművész, aki immár hetedik alkalommal is teltház előtt rendezte meg a Kárpát-medence legnagyobb újévi koncertjét. A nézőtéren köszöntettük, az Országgyűlés alelnökeit, államtitkárokat, országgyűlési képviselőket és több mint húsz ország – köztük Anglia, az Egyesült Államok és Dél-Korea – nagykövetét.
Európa képviseletében lépett színpadra korunk egyik legnagyobb hegedűművésze és kiváló zenepedagógus, a világhírű Zakhar Bron. Nagy pillanatnak lehetett tanúja az Aréna közönsége, hiszen Mága Zoltán az orosz származású művésszel, Sebestyén Ernő és Szabadi Vilmos Liszt-díjas hegedűművészekkel adta elő Bach d-moll kettős-hegedűversenyét. A négy kiváló hegedűvirtuózt különleges produkciója hatalmas sikert aratott.
Zakhar Bron, aki számos nagy tehetséget nevelt ki világ legrangosabb koncerttermeinek, a gála után úgy nyilatkozott: nagyon örül, hogy olyan klasszissal játszhatott együtt, mint Mága Zoltán. „Nehezen találok szavakat arra, mennyire kiemelkedő tehetség Mága Zoltán, akit egyéni játékmódja, virtuóz technikája világszínvonalú hegedűművészek közé emel. Munkássága már akkor lenyűgözött, amikor a DVD-it láttam. Fantasztikus dolgokat visz véghez mind a klasszikus zenében, mind pedig a modern irányzatokban. Nagyon egyéni, ahogy új tartalommal tölti meg a klasszikus zenét, művészete folyamatosan képes a megújulásra, ami kevés művészről mondható el. A tehetség nem tanulható, azzal születni kell, Mága Zoltán pedig rendelkezik azzal a tehetséggel és spiritusszal, amivel a legnagyobb művészek, nagyon magas szinten űzi szakmáját.” – fogalmazott korunk egyik legnagyobb zenepedagógusa és hegedűművésze, Zakhar Bron. A közös fellépésről Szabadi Vilmos és Sebestyén Ernő, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem docense is felsőfokon nyilatkozott, mindketten méltatták Mága Zoltán virtuozitását és hangszerkezelését.
Az Olaszországban élő albán származású Saimir Pirgu, a lírai tenor szerepek neves előadója - akinek hangjáról és énektechnikájáról Plácido Domingo is felsőfokon nyilatkozott - Ernesto de Curtis: Non ti scordare di című szerzeményét adta el. Saimir Pirgu a dallal, amelyet Luciano Pavarotti is gyakran adott elő a többszörös Grammy-díjas olasz operaénekesre is emlékezett, akinek haláláig volt mentoráltja. Valentina Nafornita nemzetközi hírű szoprán, a Moldovai Köztársaság üdvöskéje Lauretta áriáját énekelte. A Puccini opera remekművével vastapsot kapott a BBC Cardiff Singer of the World című nagy múltú énekverseny legfiatalabb győztese. Pirgu és Nafornia Puccini Bohémélet duettje ugyancsak fergeteges sikert aratott.
Az amerikai kontinens képviseletében Ann Malcolm jazzdíva lépett színpadra, aki többek között olyan neves művésszel játszott együtt, mint Will Evans, Kenny Barron, Keith Copeland, Brian Lemon vagy Alvin Queen. A jazzfesztiválok ünnepelt sztárja a mainstream és a modern jazz vonalának elismert képviselője Moon Rivert énekelte a jazzrajongóknak Szakcsi Lakatos Béla zongora kísérete mellett.
Ázsia színeiben a dél-koreai crossover csellista, Oh Ahmi bűvölte el - Nagy-Britanniában, Argentína és Mexikó – után a magyar közönséget. A művész, aki országának szépségkirálynője is volt, először szerepelt Magyarországon. Ausztráliából Siobhan Stagg, lírai koloratúrszoprán érkezett. A fiatal ausztrál operasztár Giuditta belépő nagyáriáját adta elő. Az afrikai kontinenst a marokkói származású Saïd Tichiti, az afro-arab zene első számú európai képviselőjének számító Chalaban zenekar alapítója reprezentálta a VII. Budapesti Újévi Koncerten.
A számos énekversenyt megnyert mezzoszoprán, a Mannheimi Operaház tagja Láng Dorottya Lehár Ferenc Messze a nagy erdő című szerzeményét énekelte, hiszen a műsorból nem hiányozhattak a világszerte elismert magyar zeneszerzők művei sem. „Mindig fontosnak tartottam, hogy a legkiválóbb magyar előadók is szerepet kapjanak a Budapesti Újévi Koncertemen, hiszen zenei misszióm, hogy a magyar zenei kultúrát népszerűsítsem szerte a világban” – mondta Mága Zoltán. Magyarország színeiben így két Kossuth-díjas zenei nagyságot is ünnepelhetett az Aréna közönsége, Szakcsi Lakatos Béla zongoraművészt és Kiss B. Atilla tenort, akinek előadásában Erkel Ferenc Bánk bán című operájából a Hazám, hazám ária hangozott el. Mága Zoltán szerint ez az egyik legszebb olyan zenemű, amely méltón fejezi ki hazaszeretetünket az új esztendő köszöntésekor. Mága Jennifer világsikert énekelt, Etta James At last című dalával nyűgözte le a publikumot.
Szakcsi Lakatos Béla szerint Jennifer komoly énekesnővé értett, olyan fekete torkú díva, akivel szívesen gondolkozik egy közös lemez elkészítésében. A Kossuth-díjas zongoraművész elmondta: a kezdetektől fellép a Budapesti Újévi Koncerten, amely zeneileg világszínvonalú produkció. „Mága Zoltán művészi nagyságát bizonyítja, hogy Zakhar Bronnal és Sebestyén Ernővel hegedült együtt, ami hatalmas dolog a pályafutásában. Tíz éve megmondtam neki, hogy tehetségét a legrangosabb koncerttermekben mutathatja majd meg, és jóslatom mára valóra vált, immár a legnagyobbak között jegyzik a világban.” – mondta Szakcsi Lakatos Béla.
A finálé előtt Mága Zoltán virtuóz hegedűjátékát a közönség vastapssal jutalmazta. A finálé alatt ugyancsak állva ünnepelt 13 ezer ember, amikor felcsendült Strauss Radetzky indulója és összes fellépő a színpadra lépett.
A VII. Budapesti Újévi Koncert gálaműsorában közreműködött a Primarius Szimfonikus Zenekar Silló István vezényletével, a Budapest Táncművészeti Stúdió, az ELTE Bartók Béla Énekkara, a Magyar Kamarazenekar, valamint a Magyar Állami Operaház Gyermekkórusa. Természetesen most is voltak meglepetések, fantasztikus látványvilág, és a közös koccintás sem maradt el, a közönség között pedig egy vadonatúj személyautót sorsoltak ki. Mága Zoltán bejelentette, a hagyomány jövőre is folytatódik, január 2-án délelőtt pedig már több száz jegy elkelt. Mága Zoltán ünnepi gálaestjén Csonka András színművész műsorvezető társamként Kulcsár Edinát, a Miss World 2014 nemzetközi szépségverseny első udvarhölgyét, a Miss Europe díj nyertesét köszönhette a publikum. A grandiózus gálaestet Meskó Zsolt rendezte, zenei vezető: Zsoldos Béla, látványterv: Somfai Péter.
A Budapesti Újévi Koncertet jövőre is megrendezi a házigazda immár nyolcadik alkalommal, de addig is az est hangulatát és fantasztikus érzését megosztva Bécsben, az operett fővárosában idén először ad hagyományteremtő céllal újévi koncertet január 4-én, a Wiener Konzerthausban. A műsorban felcsendülnek Verdi, Vivaldi, Brahms, Puccini, Sarasate, Johann Strauss, Erkel Ferenc, Kálmán Imre és Lehár Ferenc legismertebb és legszebb művei, hogy a Budapesti Újévi Koncert varázsa Bécsben is folytatódjon.
A Prima Primissima-díjas hegedűvirtuóz ezúttal is jótékonysági akciót hirdetett
A VII. Budapesti Újévi Koncertet követő fogadáson a világsztárok jelenlétében, Heim Pàl gyermekkórház onkológiai osztálya javára bocsátotta jótékonysági csendes árverésre a Zsolnay by Royal Diamonds Eozinból készült arannyal, gyémántokkal és igazgyöngyökkel díszített egyedi kancsó vázáját a Zsolnay porcelán Manufaktúra Zrt. a Royal Diamonds Ékszerház Kft. valamint Kulcsár Edina, Miss Európa, a Miss World 2014 nemzetközi szépségverseny első udvarhölgye és Mága Zoltán. A felajánlás első számú célkitűzése az osztályon fekvő daganatos gyermekek életkörülményeinek és gyógyítási feltételeinek javítása. A jótékonysági csendes licit 2015. január 28-áig tart.
2015. január 2., péntek
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)